Olej kokosowy i MCT: 2 łyżeczki dziennie trzymają lekarza z daleka

Olej kokosowy i MCT: 2 łyżeczki dziennie trzymają lekarza z daleka

Jedno jabłko dziennie chroni lekarza przed chorobą. Być może, ale my pozwoliliśmy sobie uaktualnić to powiedzenie, ponieważ po prostu nie możemy żyć bez olejów kokosowych i MCT.

Dlaczego?

Większość olejów składa się w całości z długołańcuchowych trójglicerydów, ale olej kokosowy zawiera dużo tłuszczów nasyconych, znanych jako średniołańcuchowe trójglicerydy lub MCT. Różnica polega na tym, jak organizm metabolizuje te tłuszcze. Trójglicerydy średniołańcuchowe mają niezwykłą strukturę chemiczną, która pozwala organizmowi łatwo je trawić. Są one wchłaniane i trafiają bezpośrednio do wątroby, gdzie są wykorzystywane do produkcji energii, co z kolei może podnieść tempo przemiany materii w organizmie.

Właśnie tak. Tłuszcz ten nie jest magazynowany w postaci tłuszczu, lecz wykorzystywany do wytwarzania energii, co przyspiesza metabolizm.

Badania wykazały, że trójglicerydy średniołańcuchowe zawarte w oleju kokosowym lub oleju MCT, przyjmowane wraz z posiłkiem lub przed nim, zmniejszają apetyt. Wykazano również, że ten rodzaj tłuszczu ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Badania kliniczne wykazały, że spożywanie oleju kokosowego prowadzi do zwiększenia wydatkowania energii przez organizm, co czyni go przydatnym w kontroli wagi.

Ale powiedzmy sobie jasno.

Olej kokosowy, o którym tu mówimy, to olej kokosowy z pierwszego tłoczenia. Etykiety na oleju kokosowym mogą być skomplikowane, dlatego należy trzymać się organicznego, dziewiczego, tłoczonego na zimno oleju kokosowego. Tak samo jest z olejem MCT. Nie wszystkie oleje MCT są sobie równe.

Największą wadą kupowania wyprodukowanego oleju MCT jest to, że możesz nie wiedzieć, co tak naprawdę otrzymujesz. Aby uzyskać płynny olej MCT, który nie zestala się w chłodniejszych temperaturach, może być konieczne jego rafinowanie w większym stopniu niż w przypadku oleju kokosowego. Upewnij się, że kupujesz olej MCT wysokiej jakości, na którym wyraźnie zaznaczono, jakie są jego składniki i w jaki sposób został przetworzony.

Lista korzyści jest długa

Te pobudzające metabolizm oleje są nie tylko dobre dla twojej talii, ale także dla ochrony serca. Tłuszcze nasycone zwiększają poziom zdrowego cholesterolu (HDL) w organizmie, jednocześnie przekształcając zły cholesterol (LDL) w dobry.

Wiele współczesnych chorób jest spowodowanych przerostem bakterii, grzybów, wirusów i pasożytów w organizmie. Olej kokosowy zawiera kwas laurynowy, który jest silnym środkiem przeciwbakteryjnym. Zwalcza on bakterie w organizmie, pomagając blokować wirusy i utrzymywać silny i zdrowy układ odpornościowy.

 • Pomaga w utracie lub utrzymaniu wagi
 • Pomaga chronić zdrowie serca
 • Zwiększa poziom energii i poprawia nastrój
 • Wspomaga trawienie i wchłanianie składników odżywczych w jelitach
 • Ma właściwości antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybiczne
 • Wytrzymuje gotowanie w wysokiej temperaturze

Porównanie oleju kokosowego i oleju MCT

Nie brakuje zastosowań olejukokosowego i sposobów leczenia potwierdzonych przez najnowsze badania. Olej kokosowy nie tylko dostarcza MCT (około 60%), ale także posiada właściwości antybakteryjne, przeciwutleniacze, substancje przeciwzapalne i wiele innych. Różnica między olejem MCT a olejem kokosowym polega na tym, że olej MCT jest bardziej skoncentrowany i zawiera inne proporcje MCT. Podczas gdy olej kokosowy z pewnością zawiera MCT, skoncentrowany olej MCT składa się prawie w całości z MCT.

Istnieją cztery rodzaje MCT, które różnią się między sobą w zależności od liczby węgli połączonych z cząsteczkami tłuszczu (liczba ta waha się od 6 do 12 węgli). MCT w oleju kokosowym składają się w około 50% z jednego rodzaju (kwas laurynowy), więc fakt, że olej kokosowy to w większości tylko jeden rodzaj MCT, jest jednym z powodów, dla których niektórzy ludzie bardziej preferują skoncentrowane oleje MCT. "Oleje MCT" zawierają zwykle wszystkie cztery rodzaje MCT, które trudno jest uzyskać z innych produktów spożywczych.

2 łyżeczki (TSP) dziennie

Wróćmy więc do zasady 2 łyżeczek (tsp) dziennie. Można stosować więcej, ale można też mniej. Istnieje wiele artykułów sugerujących spożywanie od 1 łyżeczki do 2 łyżek stołowych dziennie. Osobiście uważam, że w moim przypadku sprawdza się mniej więcej 2 łyżki.

Moim celem nie jest utrata wagi, chcę po prostu przyspieszyć metabolizm i utrzymać jego prawidłowe funkcjonowanie. Stosuję ją również ze względu na niesamowite korzyści zdrowotne.

Niektórzy z Was mogą być zainteresowani stosowaniem go jako narzędzia do odchudzania, a jeśli tak, to przed spożyciem najlepiej jest upłynnić olej kokosowy w gorącej wodzie. Wymieszaj 1 łyżkę oleju kokosowego w kubku i dodaj gorącą wodę lub herbatę ziołową. Mieszaj do rozpuszczenia, a następnie wypij na 20 minut przed posiłkiem. Powinieneś zacząć zauważać, że dzięki temu szybciej czujesz się syty, jedząc mniejsze porcje.

Jak stosować olej kokosowy lub olej MCT na co dzień?

 • 1 łyżka oleju MCT codziennie do porannej kawy
 • 1 łyżka organicznego oleju kokosowego z pierwszego tłoczenia codziennie przed snem
 • Używam oleju kokosowego codziennie przed snem na twarz i ciało jako kremu nawilżającego.
 • Raz w tygodniu wykonuję oil pulling ; kliknij tutaj, jeśli nigdy nie słyszałeś o oil pulling.

Mam nadzieję, że ten wpis był dla Ciebie pouczający. Jak zawsze, jeśli masz jakieś pytania lub komentarze, podziel się nimi z nami!

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

 • Czy smoothies są dobre na odchudzanie?
 • Jak zrobić zdrowe smoothie?
 • Keto 101: Dieta Keto